:

Mailform Sitemap Print view

ROLLERTOUR

Sākums > Rakstu arhīvs

 

Daugavpils rollerslēpošanas trases rekords- Alvim Šķēpam

  1. jūlijā Daugavpilī  Stropu mežā, jaunatklātajā  trasē, notika pirmās rollerslēpošanas sacensības.  Visās vecuma grupās dalībnieki sacentās 6km, 9km, 12 km distancēs uz uz "Start" firmas rolleriem, bet sacensību noslēgumā ikviens varēja pieteikties trases rekorda mēģinājumam 1 apļa distancē. 

 Sacensībās dalību ņēma gan Latvijas sportisti, gan arī daudzi Lietuvas labākie slēpotāji un biatlonisti. Arī Cēsu sportisti bija to vidū, kuri uzskatīja par godu, pēc ilgiem gadiem, atkal sacensties Daugavpils trasēs.

Godalgotās vietas savās vecuma grupās izcīnīja Krista Razgale, Evelīna Rama, Alvis Šķēps, Jānis Rams, Kristers Slavēns, Reinis Matīss Upens. 

 Tomēr galvenais notikums bija Daugavpils trases rekorda sacensības. Sacensību nolikums paredzēja, ka sportisti 1 apļa distancē sacenšas uz "Marves"  firmas rolleriem. Uzvarētāji  atklātajās grupās vīriešiem un sievietēm saņēma galvenās balvas- nozīmīga summu eiro! Ar īpašu prieku, varu paziņot, ka turpmāko gadu ikviens varēs gatavoties Alvja Šķēpa sasniegtā  trases rekorda labojumam. Tas ir 6,21 min. Kā paziņoja sacensību organizatori, par rekorda uzlabojumu, nākošā gada sacensībās, prēmija pieckāršosies!

Sieviešu sacensībās šajā mēģinājumā uzvarēja Lietuvas izlases biatloniste Natālija Kočergina, bet tūlīt aiz viņas ierindojās mūsu Krista Razgale.  Ar to arī Kristu apsveicam!

Šīs sacensības aizvadītas, bet jau 13.septembrī Daugavpilī notiks Latvijas čempionāts rollerslēpošanā garajās distancēs klasiskajā solī.

Pēc mūsu sportistu atzinuma, trase ir atšķirīga no citām Latvijā esošām.  Daudz līdzenuma, tikai viens kāpums un nobrauciens. Tas liekas vienkārši, bet beigās liek strādāt visu distanci bez atelpas... (Autors: Ilze Cekule)

Skatīt attēlu galeriju>

FIS Rolerslēpošanas aktualitātes (M.Niklass)

Par FIS Rollerslēpošanas apakškomitejas darba organizāciju

Būs apritējis gads, kopš vadu FIS (Starptautiskās Slēpošanas federācijas) rollerslēpošanas komiteju, tādēļ īsumā atskatīšos uz paveikto. Dotā komiteja ir  pakļauta FIS distanču slēpošanas komitejai. Komitejā darbojas 19 valstu pārstāvji. Dažādu tehnisku jautājumu risināšanās (noteikumu izmaiņas, attīstības veicināšanas, bērni un jaunieši un c.)komiteja sadarbojas ar citām tehniskām komitejām.

Izmaiņas sacensību noteikumos

Aizvadītā gada laikā ir veikta virkne izmaiņu un papildinājumu FIS sacensību noteikumos, Pasaules kausa (PK) un Pasaules čempionāta (PČ) noteikumos, FIS distanču slēpošanas punktu noteikumos. Ir izstrādātas vadlīnijas rollerslēpošas inventāra izmantošanai. Disciplīnas stratēģiskās attīstības veicināšanai, kā būtiskākās ir jāmin FIS kalendāra konferencē Varnā apstiprinātās izmaiņas  FIS distanču slēpošanas punktu noteikumos (stājas spēkā jau no 2015. g. jūnija), kas nosaka, ka par startu FIS rollerslēpošanās sacensībās būs iespējams saņemt FIS punktus, kas tik iekļauti FIS Distanču slēpošanas listē.

Īsumā par FIS Distanču slēpošanas punktu noteikumu izmaiņām

Jāatzīmē, kas Rollerslēpošanas sacensību iekļaušana FIS punktu noteikumos nebija viegls process un diskusijas prasīja vairāk kā gadu. Faktiski tā ir lieliskas iespēja attīstības valstu un to valstu sportistiem, kur sniega apstākļi ir limitēti. Tātad īsumā par būtiskākām izmaiņām, ir papildināta FIS punktu noteikumu tabula “5.3.2.3 Minimālo sodu tabula” ar sekojošiem soda punktu vērtībām rollerslēpošanas sacensībās:

  • FIS ROL WC/WSC sacensības - 15
  • FIS ROL junioru WC/WSC sacensības - 35
  • FIS ROL sacensības - 50
  • FIS ROL junioru sacensības - 60

Ir pievienots paragrāfs 2.1.6., kas nosaka ka attiecībā uz rollerslēpošanas Sprinta sacensībā FIS punktu aprēķināšanā tiek ņemtas vērā tikai tās sacensības, kur distances garums ir garāks par 800m. Izmatotie faktori punktu aprēķināšanai paliek tādi paši kā distanču slēpošanā: 800/1200/1400

Visi aktuālie apstiprinātie dokumenti ir (būs) pieejami FIS mājas lapā. Tuvākā laikā ir plānots sagatavot nepieciešamās izmaiņas un papildinājumus noteikumos (kvalifikācijas prasības FIS PČ un c.), ko netieši ietekmēja FIS punktu ieviešana rollerslēpošanā.

Nacionālo federāciju loma

Kopumā ir jūtams, ka aizvadītā gada laikā FIS Rollerslēpošanā “ledus ir sakustējies”, bet vēl ir daudz darāmā, lai disciplīna attīstītos un ciešāk integrētos ar distanču slēpošanu. Disciplīnas attīstība ir cieši saistīta ar nacionālo federāciju atbalst un iesaisti. Vadošās slēpošanas lielvalstis, it īpaši Zviedrija un Norvēģija ir atzinušas rollerslēpošanas nozīmi distanču slēpošanas attīstībā gan nacionālā līmenī, gan starptautiskā  līmenī. Rollerslēpošana šajās valstīs tiek mērķtiecīgi izmantota kā distanču slēpošanas sporta veida popularizēšanas un marketinga līdzeklis it īpaši valsts dienvidu reģionos, kur ziemas nelutina ar dabīga sniega segu.

FIS Pasaules kausa posms Madonā

Rollerslēpošana ir tehniski un fiziski visradniecīgākā aktivitāte distanču slēpošanai. Saule, ātrums un gar ausīm svilpojošs vējš aizrauj un rada pozitīvu psihoemocionālo fonu, kas motivē gatavoties ziemas izšķirošajiem startiem. 10 gadus atpakaļ (2004. un 2005.) FIS Pasaules kauss rollerslēpošanā notika Cēsīs un Priekuļos ar vairāk kā 100 sportistu dalību no 14 valstīm. 2004. gadā FIS Pasaules kausā Cēsīs sprinta sacensībās Cēsu sporta skolas trenere Inese Šķēle (Balode) izcīnīja sudraba medaļu. Šovasar Pasaules kauss rollerslēpošanā ir atgriezies Madonā, un es esmu pārliecināts, ka mēs atkal varēsim redzēt augstas klases sportistus un baudīt aizraujošas sportiskās cīņas Madonas pilsētas ielās un Smecersila sporta bāzē.

Es ļoti ceru, ka Latvijas sportisti ne tikai gatavojas startam PK Madonā, bet arī plāno startē FIS Pasaules čempionātā rollerslēpošanā septembra beigās Val di Fiemmē (ITA). Jāatzīmē, ka Indulis Bikše PK posmā pirms gada izcīnīja augsto 7. vietu Intervāla startā klasiskajā stilā tajā pašā trasē, kur šogad notiks PČ.

Par atlasi uz pasaules junioru čempionātu 2015.gadā

Sākoties vasaras sezonai, kad ziemas sacensību startos pieredzētais bija aiz muguras un domas jau raisījās nākamās sezonas gaidās, biju uzrakstījis analītiskus rakstus par mūsu trim Pasaules junioru un U23 čempionātā Valdifiemmi startējušajiem slēpotājiem un viņu veikumu, lai atskatītos uz to, ko tad katrs no viņiem ir paveicis vai nav paveicis. Nupat ir iestājies septembris, un lielākā daļa slēpotāju uzsākuši jauno mācību gadu skolās, bet pēc diviem mēnešiem ar pirmajām sacensībām sāksies arī jaunā sezona distanču slēpošanā (citos kontinentos kā, piemēram, Austrālijā vai Dienvidamerikā jaunā sacensību sezona uz sniega jau augustā tika atklāta -aut.piez.). Vēl pirms sezonas sākuma ir uzvirmojušas kaislības saistībā ar junioriem un viņu pasaules čempionātu 2015.gada februārī, tāpēc šajā rakstā atkal būs jāatgriežas pie junioru tēmas, taču šoreiz ne par notikušo, bet gan par gaidāmo notikumu.

Pasaules čempionāts junioriem un U23 grupai (turpmāk kopā saukti arī - Juniori) notiek katru gadu. Nākamajā sezonā labākajiem katras valsts Junioriem būs jādodas uz Kazahstānas lielāko pilsētu un savulaik arī galvaspilsētu Almati, kur 2015.gada februāra pirmajā nedēļā norisināsies Pasaules čempionāts Junioriem. Ja saistībā ar pieaugušo čempionātu Falunā, par kuru, starp citu, bija raksts nupat pirms pusotras nedēļas, ir izveidojusies situācija, ka šobrīd ir sarežģīti ar pretendentu atrašanu, tad attiecībā uz junioriem, kā var noprast, ir tieši pretēji, proti, uz junioru čempionātu raujas vairāki (vai varbūt tiek stumti) un braukt gribētāju ir pat vairāk nekā vajag. No vienas puses, tas ir ļoti labi, jo lielāka konkurence, jo tas dzen atsevišķa sportista un arī kopējo slēpošanas līmeni uz augšu (nu vismaz tā vajadzētu būt - aut.piez.), bet, no otras puses, šādā situācijā būtu ļoti svarīgi atstāt esošos atlases kritērijus, kādi tie bija izstrādāti un izvirzīti sportistiem pagājušajā sezonā.

 Tātad iepriekš noteiktie atlases kritēriji ir šādi: U23 grupai - 100 FIS punkti vīriem un 140 FIS punkti dāmām, bet junioriem - 140 FIS punkti puišiem un 170 FIS punkti meitenēm. Un kaut pagājušajā sezonā šos kritērijus spēja izpildīt tikai divi slēpotāji (Roberts Slotiņš U23 grupā un Indulis Bikše junioriem - aut.piez.), tomēr šie kritēriji ir pamatoti un, savā ziņā, nemaz nav tik augsti, jeb precīzāk, ir diezgan pretimnākoši, it īpaši meitenēm, kurām ir zemāks kritērijs un pietiek ar "sliktākiem" punktiem, lai tiktu uz čempionātu. Var oponēt un teikt, ka uz pieaugušo čempionātu nav atlases kritēriju, bet uz Junioru čempionātu ir jāizpilda. Jā, tāda situācija ir, taču, pirmkārt, pieaugušo čempionāts atšķiras, un pārstāvju daudzumam tur ir nozīme, lai veicinātu slēpošanas attīstību, un, otrkārt, attiecībā uz pieaugušo čempionātu šobrīd arī tiek domāts par atlases kritēriju izstrādi un ieviešanu.

 Vienu reizi Pasaules Junioru čempionātā mums bija ļoti plaša pārstāvniecība - 6 juniores, 3 juniori un 4 U23 grupas dalībnieki, kopā 13 pārstāvji. Tik plašs Junioru bataljons startēja 2011.gadā Otepē (Igaunija), kad ņēma līdzi gandrīz katru, ko tik varēja paņemt, bet tā bija viena izņēmuma reize, jo čempionāts notika tepat blakus esošajā Igaunijas slēpošanas centrā. Un, piemēram, mūsu labākā juniore tajā reizē (Kristīne Liepiņa) ierindojās pāris vietas no beigām - 75.vietā sprintā (270 FIS punkti) un 77.vietā 5km slidsolī (248 FIS punkti), apsteidzot pārējās komandas biedrenes, kā arī armēnietes, mongolietes un grieķieti.

 Nākošajā gadā Junioriem pasaules čempionāts ir Almati, un tas ir ļoti TĀLS CEĻŠ. Līdz ar to atlase ir vēl jo svarīgāka. Un es domāju, ka daudzi piekritīs, ka nav nepieciešams, ka divi, trīs vai četri mūsējie 90 dalībnieku vidū ieņem vietas no astoņdesmitās līdz deviņdesmitajai. Tad labākajā gadījumā pietiek ar vienu pārstāvi. Taču, ja tiek izpildīts atlases kritērijs, kas, kā jau minēju iepriekš, nav nemaz tik augsts, tad tiesības piedalīties svarīgākajās sacensības ir godam nopelnītas, un tad lai brauc visi atlases kritēriju izpildījušie. Taču, jāpatur prātā, ka ar 170 FIS punktiem juniorēm un 140 FIS punktiem junioriem var ieņemt vietas pašā beigu daļā. Turklāt, jāņem vērā, ka sezonas laikā kādās FIS sacensībās iegūtie kritēriju izpildīt pietiekoši punkti nebūt nenozīmē, ka tādu rezultātu varēs uzrādīt arī pašā čempionātā. Līdzšinējā tendence rāda, ka Pasaules čempionātā pārsvarā tiek uzrādīti par vairākiem desmitiem sliktāki FIS punkti nekā sezonas labākie rezultāti, bet ir arī izņēmumi labā nozīmē, kad čempionātā tiek uzrādīts tik pat augstvērtīgs rezultāts (piemēram, Indulis Bikše 2014.gadā Valdifiemmi 10km C, Arnis Pētersons 2013.gadā Liberecā 10km F, Mārcis Jakovičs 2011.gadā Otepē 10km F, Arvis Liepiņš 2010.gadā Hintercartenā 20km skiatlonā - aut.piez.).

 Vēl viens faktors, ko nevajadzētu aizmirst, ir tāds, ka Almati čempionāts būs augstkalnē, apmēram 1500m virs jūras līmeņa. Un cik tad mums no potenciālajiem pretendentiem ir trenējušies vai taisās patrenēties augstkalnes apstākļos? Viens, varbūt divi. Par to, ka šādiem apstākļiem nesagatavotiem piedalīties augsta līmeņa sacensībās ir avantūra ar nepatīkamu iznākumu un vāju rezultātu, mēs spilgti pārliecinājāmies šogad februārī Sočos.

 Atlases kritērijiem kvalificēšanai Pasaules Junioru čempionātam ir jāpaliek, jo šādu kritēriju esamība parāda, uz ko tad mēs virzāmies - uz attīstību vai palikšanu esošajā līmenī jeb stagnēšanu. Potenciālie kandidāti ir jāmotivē kļūt labākiem un tiekties uz kritēriju izpildi. Ja kāds, kuram ir, piemēram 200 vai 240 FIS punkti, var tikt uz Pasaules čempionātu Junioriem tikai tāpēc, ka viņš vai viņa Latvijā ir otrais (-ā) vai trešais (-ā), tad tas nemotivē sportistu progresēt.

 Protams, ka daudziem gribās piedalīties, un arī treneriem ir vēlme tur redzēt savus audzēkņus, kas ir tikai apsveicami (kaut daudziem pieaugušajiem būtu tāda vēlme - aut.piez.). Taču nevajadzētu nevienam neko sasolīt, kamēr nav izpildīti atlases kritēriji. 2016.gadā būs otrās Pasaules Jaunatnes Ziemas Olimpiskās spēles (PJZOS), un ne jau piedalīšanās kvantitāte nākošajā Junioru čempionātā dos mums vietas aiznākošā gada PJZOS, bet gan kvalitāte. 2011.gadā Otepē mums bija ļoti milzīga pārstāvniecība, bet tik un tā gadu vēlāk PJZOS Insbrukā tāpat vairāk par vienu vietu puišiem un vienu vietu meitenēm šis lielais daudzums pārstāvju (jeb tikai kvantitāte) nevarēja nodrošināt.

Un nobeigumā gribētu piebilst, ka šādiem atlases kritērijiem ir jāattiecas uz visiem, arī tiem, kas vēlas paši segt izdevumus un domā par došanos uz Pasaules Junioru čempionātu. Nedrīkstētu pieļaut situāciju, ka tie, kas paši var nosegt izdevums, uzreiz automātiski brauks, vienalga kāda līmeņa slēpotājs būtu. Ja ir ļoti tuvu kritēriju izpildei, tad var diskutēt par viņu braukšanu, kā tas bija šogad saistībā ar vienīgo sieviešu pārstāvi Andu Muižnieci, kura bija ļoti tuvu noteiktajam kritērijam un kurai tā bija pirmā un pēdējā iespēja nostartēt U23 grupā.

 Trenēsimies ļoti cītīgi, progresēsim, izpildīsim kritērijus, brauksim uz pasaules čempionātiem un godam pārstāvēsim savu valsti. Lai veicas un izdodas!

 

augšup